Vlaky 2024

Vlnou pozitivní zpětné vazby ohledně schématu železničních dopravců se vinula i nit komentářů ohledně barevného provedení. Někdo černé pozadí s bílým textem uvítal (takových byla snad i většina), někomu se na to blbě dívalo, někdo v něm viděl “totální uživatelský fail” a někomu zvolené barevné schéma dokonce “vypalovalo sítnice”. Co s tím?

Na začátku jsem se pro “white on black” barevné schéma rozhodl z několika důvodů – estetika, přehlednost, praktičnost při číslování tratí a jiné. Co ale vyvstalo jako velmi podnětná a správná připomínka, je úplná nevhodnost pro tisk. Dokonce jsem byl nařčen z příslušnosti k  tonerové lobby (konkrétně “laureát Epson Golden Ambassador Award 2023”). Jelikož jsem mapu dělal primárně pro prohlížení online, tak mě vlastně vůbec nenapadlo, že by si to někdo chtěl tisknout. Každopádně jsem se rozhodl udělat i inverzní “black on white” verzi, tedy na bílém pozadí, vhodnou pro tisk.

Bylo třeba mírně upravit barvy, aby se vešly do CMYK gamutu, a přidat podkladové rámečky pod označení tratí. Taky došlo k drobným obsahovým změnám – přidání různých tratí mimo jízdní řád, pravidelných provozů na vlečkách, opravy chyb typu “Pozor, po tom trianglu u Žatce jezdí DLB jen v kladiva” (neskutečné, co všechno si kolektivní pozornost nenechá ujít, díky za to!) a tak podobně.

Ty různé drobné změny a úpravy časem zase překlopím do černé verze, bohužel to není tak, že bych jen jedním kliknutím invertoval barvy, ale musím prakticky mít dvě paralelní mapy.

Výsledek stahujte v odkazu níže. Velikost nechť si každý upraví podle sebe, soubor je dostatečně kvalitní na to, aby šel vytisknout na plotru třeba na A1 a složit. A1 je zároveň asi nejmenší rozměr, na kterém bude mapa plně čitelná. 

Schéma mám v plánu v rámci možností udržovat aktuální. Mapa je a bude ke stažení zdarma, nicméně pokud byste moji práci rádi ocenili a podpořili tak moje tvůrčí úsilí i do budoucna, můžete mi koupit kafe nebo pivo (libovolné množství:)) platbou na účet 8514915001/5500 nebo prostřednictvím QR kódu níže. Díky za podporu!

MAPA ŽELEZNIČNÍCH DOPRAVCŮ 2024 (600 DPI, 39,5 MB)